Dřín jarní (latinksky Cornus mas) je keř nebo strom až 10 metrů vysoký; borka tmavošedá až šedohnědá - olupuje se v šupinkách; listy jsou vstřícné, eliptické až vejčité, celokrajné, na líci svěže zelené a lesklé, žilnatina výrazná, 3-5 párů obloukovitých žilek; květy jsou drobné (do 1 cm), jsou uspořádány v 1-2 cm velkých, stažených chocholících, na krátkých holých větévkách; koruna je žlutá; kvete v únoru, březnu a dubnu, před rašením listů (při příznivém počasí může kvést už od konce ledna); plody - 1-3 cm dlouhé, červené, oválně protáhlé peckovice tzv. dřínky; semenem je žlutohnědá podél ně rýhovaná. Protáhlá pecka.
Účinky dřínu na zdraví:
Kde roste
Hlavně v teplejších oblastech, má rád skalnaté vyhřáté vápenité svahy, světlé a křovinaté stráně.
Co sbíráme
Plody v době zralosti v srpnu až září, mají kyselkavou natrpklou chuť, při dozrání padají na zem, sbíráme denně či obden, při sběru můžeme použít plachtu, setřepou se vždy jen zralé plody; jako léčebný prostředek lze využít i květy, listy a kůru.
(Existují i ovocné odrůdy s velkými plody, které lze pěstovat na zahradě, např. kultivary "Jolico"; "Pioneer" a "Macrocarpa"; kultivar "Xanthocarpa" má plody žluté.)
Jaké látky obsahuje
Antokyany, organické kyseliny (jablečná, vinná, gallová), iridoidy, fytoncidy, hořčiny, třísloviny, pryskyřice, glykosidy, vitamin C (volně rostoucí ho obsahuje více než zahradní kultivary).
Zpracování
Plody - sušené jako tříminutový odvar, prášek ze sušených plodů (bez pecek) - 1- 2 lžičky 3x denně; čerstvé jako balzám, šťávy, marmelády, kompoty.
Můžete vyrobit také tinkturu dle postupu uvedeném ve videu www.WebinarTinktury.cz
Účinky na zdraví
Při poruchách trávení (digestivum) a chudokrevnosti (antianemikum), při onemocnění jater (hepatoprotektivum), střev a při léčbě cukrovky 2. typu (antidiabetikum); tlumí některé typy závratí, pomáhá při hučení v uších (tinnitus) a s ním spojené nedoslýchavosti; mírní chorobnou potivost (antihydrotikum), příliš hojné močení a některé formy inkontinence; čistí močové cesty (desinficiens, bakteriostatikum); pomáhá při ochablosti v pánvi a při předčasném výronu semene; pomůže při některých typech alergií (antihistaminikum) a také při nízké horečce (antipyretikum).
Kontraindikace aneb kdy není vhodné dřín používat
Velmi vysoké horečky, těžké průjmy a bolestivé močení.
Dávkování
1 lžíce bylinné drogy 3x denně
Tip
Zralé i zelené plody můžeme nakládat do sladkokyselého nálevu.