Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.08 (13 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.40 (35 hlasů)

Vliv měsíce na sběr bylin a bylinek ubývající přibývající měsíc úplněk novoluníMožná jste slyšeli již o tom, že fáze měsíce má vliv na to, jaké množství účinných látek je v různých částech rostlin. Jiné části a pro jiný účel sbíráme byliny ve přibývající fázi měsíce, jiné v ubývající a specifika má sběr také při úplňku. Zaměřme se v textu na sběr kořene, listů, květů a plodů.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.27 (15 hlasů)

Sušení kořene byliny bylinky bylinek - postup plíseň plesnivění výroba tinkturyPostup zpracování kořene je následující - na místě sběru odstraníme nať, tj. nadzemní část rostliny (nejlépe zahradnickými kleštěmi). Pak kořeny omyjeme vodou a nečistoty odstraníme kartáčkem. Kořeny po očištění ihned zpracujeme (mají rychlou tendenci k plesnivění - obzvl. po omytí).

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.15 (26 hlasů)

michani bylin do smesiU čajových směsí se nemusíte nijak omezovat, dokonce i když použité byliny mají pomáhat při nejrůznějších nemocích. Léčivé byliny si navzájem nekonkurují a nemohou se tedy ve svém účinku ani vzájemně rušit, pokud je požijeme současně. Také navrhovaná množství čaje jsou zcela neškodná, neboť ledviny potřebují za den asi dva litry tekutiny. Pít ale bylinné čaje v obrovských množstvích by bylo opačným extrémem, kterého bychom se měli vyvarovat.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.11 (19 hlasů)

suseni-a-skladovani-bylin-bylinek-postup-navod-informaceExistuje několik různých způsobů sušení bylinek - na sušící síti, papíře, v sušičce ad.. Také musíme dbát na skladování a konzervaci bylinek, aby nám třeba nezačaly v zimě plesnivět. Jak na to?  Kde bylinky sušit? Kde je uchovat? V čem je uchovat? Jak nám pomáhá sušíší síť? Jak poznám, že jsou už bylinky opravdu usušené a že je můžu uskladnit? Můžu bylinky oplachovat před sušením? Můžu bylinky sbírat v dešti?

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.41 (17 hlasů)

sber-bylin-a-suseni-bylinek-spravny-postup-navodSběr bylinek: Chcete-li léčivé rostliny sbírat, musíte je samozřejmě nejprve znát. Když je poznáme, je důležité, abychom rostliny sbírali ve správném čase, na správném místě a správným způsobem. Podle zkušeností mají nejlepší léčivé účinky rostliny čerstvě nasbírané. To je bezpodmínečně nutné při těžkých onemocněních, máme-li mít úspěch. 

___

___

Číst dál...