Řepík lékařský (latinsky Agrimonia eupatoria, čeleď růžovité) - samotný německý název Konigskraut – královská bylina naznačuje s jakou velkolepou léčivou rostlinou máme co dělat. Roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích. Malé žluté kvítky tvoří dlouhé hrozny, podobné divizně (ale na rozdíl od divizny má zcela jiné listy!). Je to vytrvalá bylina rostoucí na suchých travnatých stráních, mezích a na svědých okrajích lesů.
Účinky rostliny:
Botanický popis
Řepík je vytrvalá rostlina, která patří do rodu s 15 druhy rostlin. Je to bylina dosahující výšky až 30-100 centimetrů, má vzpřímený stonek pokrytý jemnými chloupky; listy jsou složené ze 6 až 10 lístečků se zoubkovaným okrajem bělavé barvy na spodní straně. Od června do září se objevují květy žluté barvy, které jsou tvořené pěti lupeny a spojené do jednoduchých klasů. Roste volně na slunných místech, na suché a neobdělávané půdě, podél struh, pěsinek a na okrajích cest.
Kde roste
Louky, pastviny do výšky 1000 m.n.m. Více vizte část BOTANICKÝ POPIS výše.
Co sbíráme?
Sbírá se kvetoucí nať v červnu až srpnu.
Nesbíráme zdřevnatělou nať a plody.
Léčivé účinky
Souhrn účinků: analgetické (proti bolesti), antiflogistické (proti zánětům), adstringentní (stahující), podporující hojení ran, diuretické (močopudné).
ZEVNÍ APLIKACE
Zevně (kloktání) na zánětey v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, zánětech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně mluví nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně nebo i léčebně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus).
Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Pomůže také při tuberkuloze krčních uzlin a krticích - oteklých krčních uzlinách.
Zevně lze rozdrcený list aplikovat a zavázat na kožní potíže typu záně tkůže, svědění.
Nálev z nati je možné použít jako léčivo na alergii očí spojenou se slzením a senou rýmu (u sené rýmy můžete aplikovat nosní konvičkou).
Při křečových žilách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského. Je také vynikající ne podporu léčby pooperačních ran. Dělá hezké operační jizvy (podobný účinek má i měsíček).
VNITŘNÍ APLIKACE
Podporuje činnost jater a ledvin. Podporuje prokrvení srdce. Má příznivý vliv na žaludek, střeva, trávení. Pomůže také při nemoci, která se jmenuje plicní rozedma (emfyzém).
Jako analgetikum v případě neuralgií, artritidy, zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů.
Také lze řepík využít jako prostředek na snižování hladiny glúkózy v krvi.
Je příznivý na podporu činností sleziny.
Jaké látky obsahuje?
Třísloviny, flavonoidy, malé množství silic, kyselina křemičitá, hořčiny.
Možnost záměny
Při sběru je záměna téměř vyloučena, jinak droga nemá žádné vysloveně typické znaky a identifikace je poměrně obtížná.
Předávkování
V terapeutických dávkách nejsou známy vedlejší účinky předávkování.
Historie, zajímavosti a magie
- Tato léčivá rostlina má velmi staré dějiny, znali a používali ji už staří Egypťané.
- Kdysi se používal jako hadí protijed.
- Plody se háčkovitými útvary přichytávají na srst zvířat (a oblečení lidí) a drží se v nich.
- Řepík patřil na mnoha místech do bylinných svazků , kterým se v den Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) žehnalo v kostele. Měl význam také v kouzlech lásky. Alchymista Leonhard Thurneysser (1531-1596) psal o účincích sporýše lékařského, řepíku lékařského a hořce křížatého. Když se tyto rostliny vykopaly na Velký pátek, mělo to přinést úctu žen.
- V antickém Řecku byla rostlina údajně zasvěcena bohyni Pallas Athéně. Na deskových malbách z období středověku a raného novověku symbolizuje řepík blaho. Také v lidové mluvě se řepíku říká
"celého světa zdraví" či "král všech bylin".
Směs na oslabená játra
Při onemocnění jater se užívá čajová směs ze
- 100 g řepíku,
- 100 g svízele a
- 100 g mařinky vonné.
Denně se pije jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.
Dávkování a způsoby aplikace řepíku:
- Čaj z řepíku: Jedna čajová lžička byliny na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme. Pijeme 2-3x denně.
Nálev má světle žlutou barvu, slabou vůni a mírně nahořklou, vcelku příjemně mírně svíravou chuť. - Koupel z řepíku: 200 g bylinek na celkovou koupel.
- Mast z řepíku: Jedna vrchovatá dvouhrst nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na250 g vepřového sádla (viz ve všeobecné části – příprava masti a přípravu masti u měsíčku zahradního). Používá se hlavně na křečové žíly.
Pěstování
Jak pěstovat řepík na zahradě (půda, stanoviště, kdy vysévat ad.) se dozvíte zde.
Kontraindikace
Obsahuje velké množství taninů, proto není vhodná v těhotenství a u lidí s hypoglykémií.
Jak se jinak říká řepíku - synonymní názvy:
Nazývá se rovněž konopěnec nebo eupatoria - toto pojmenování je odvozené od Mithridata Eupatora, krále Ponta, jehož zásluhou se tato rostlina v I. století před naším letopočtem začala používat jaké léčebný prostředek.
Bylina královská ☼ Eupatoria ☼ Hepatitis ☼ Hřebíček ☼ Konopěnec ☼ Řepíček ☼ Starček ☼ Stouček ☼ Útrobník ☼ Varkočky Panny Marie ☼ Traňk sv. Kunhuty
Poznámka
Rod řepík je značně rozsáhlý a již Linné rozlišoval několik desítek druhů řepíku. Musíme tedy upřesnit, že nať, určenou pro lékařské použtití sbíráme z druhů Agrimonia eupatoria subsp. eupatoria (řepík lěkařský) a Agrimonia procera Walls (řepík vonný).