× Vítejte na fóru!

Řekněte nám něco o Vás - kdo jste, co máte rádi a proč jste se stali členy tohoto webu.
Všechny zde vítáme a těšíme se na Vaše příspěvky!

Rdesno mnohokvěté - je jedovaté, toxické nebo ne?

- 08. říj 2019 12:04 #2692 od tazatel
Dobrý den, zajímala jsem se o rdesno a výrobky z něj. Např. firma Superiorherbs inzeruje, že kořen se musí před použitím 36 hodin vařit s černou fazolí, aby se snížila toxicita. Výrobek je certifikován MZČR. Na webu Osel.cz jsem nalezla následující článek o toxicitě bylinek: www.osel.cz/9139-lecite-se-bylinkami-nap...&id_prispevku=149301. Na dotaz mi bylo z webu Osel.cz odpovězeno, e-mail bych vám ráda přeposlala, formát. doc nelze k dotazu přiložit.

- 08. říj 2019 22:47 #23670 od MUDr. Zbyněk Mlčoch
Odpověděl MUDr. Zbyněk Mlčoch
Dobrý den.
Děkuji za informaci. Prosím o zaslání emailu na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Prověřím to. O rdesno mnohokvěté se zajímám již delší dobu a kromě kontaminace chemikáliemi z vnějšího prostředí nebo kontaminaci mykotoxiny při nesprávném skladování nic o tom, že by rostlina SAMA O SOBĚ (tj. přímo to rdesno mnohokvěté) byla jedovatá nevím.
Budu očekávat email.

- 10. říj 2019 04:43 #23678 od MUDr. Zbyněk Mlčoch
Odpověděl MUDr. Zbyněk Mlčoch
Dobrý den.
Z textu emailu nicméně není patrné která látka má být hepatotoxická.
Ve článku je uvedeno, cituji:
"K dalším velmi nebezpečným složkám herbálních výrobků patří asijské druhy Lycopodium serratum (vranec zubatý), Polygonum multiflorum (rdesno mnohokvěté) a Ephedra sinica (chvojník čínský)."
A u obrázku je uvedeno:
"Rdesno mnohokvěté je jedna z těch čínských léčivek po které selhávají játra nejčastěji."
A v textu se upozorňuje na hepatotoxicitu spojenou s plísněmi při špatném skladování (což je fakt, ale neplatí přeci automaticky, že KAŽDÉ rdesno /kořen/ co je na trhu nebo co Vám dá známý, který rostlinu pěstuje ho špatně skladuje).
Nevím, zda je osel.cz zdroj věrohocných informací.
Děkuji za Vaše vzkazy.

- 10. říj 2019 05:32 #23679 od MUDr. Zbyněk Mlčoch
Odpověděl MUDr. Zbyněk Mlčoch
Informaci o hepatotoxicitě pro jistotu ověřím na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

- 29. říj 2020 10:58 #25600 od anonym
Odpověděl anonym
Dobrý den, nikde nemohu dohledat, jak vypadá vlastně odpověď na dotaz toxicity na rdesno mnohokvěté. Zkoumala jsem to na webu, jsou na to nějaké vědecké testy, ale neumím anglicky. Automatický překlad to nepřekládá přesně, takže co z toho vydedukovat, aby si člověk byl jistý, že používá bezpečnou bylinu.
Děkuji za odpověď.

Horáková

Vygenerováno za 0.181 sekund