Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.27 (52 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.39 (64 hlasů)

Eshop exotické byliny rostliny keře stromky na objednávkuObčas může být velký problém sehnat nějakou bylinku, keřík nebo strom, který bychom si moc v zahradě přáli, ale prostě v eshopech nění nikde k dizpozici. Mám kontakty na různé pěstlitele a jsem schopný některé rostliny zamluvit a následně v olomouckém kraji nebo Brně dodat. Ty, kterých se to týká jsou uvedené v této stránce.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.38 (16 hlasů)

Bylinková zahrádka 2019 - byliny, rostlinySoukromá bylinková zahrada je pro bylinkáře jeho vášní. Snaží se mít v ní nejen běžné druhy bylinek jako jsou třeba šalvěj, meduňka nebo levandule, ale i méně obvyklé rostliny. Jaké rostliny jsou aktuálně v mé bylikové zahrádce se můžete dozvědět kliknutím zde. Pokud vás zajímá jaké rostlinky bych si chtěl pořídit na bylinkovou zahradu v roce 2019, jste na správném místě.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.33 (21 hlasů)

bylinkova zahrada zbynka mlcocha jake byliny ma na sve zahradceBylinkám se věnuji již od roku 1994. Zpočátku více teoreticky, poslední roky (hlavně od roku 2014) především prakticky. Byliny suším, dělám z nich sirupy, likéry, oleje, medy, tinktury a masivně je využívám při vaření. Mí přátelé z rostlinek vyrábí masti. Jako asi každý bylinkář mám u domu svou bylinkovou zahradu. Jaké rostliny na ní aktuálně (2018) rostou?

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 2.50 (4 hlasů)

suche rostliny napoveda co rostlo minuly rokMilí bylinkáři, dnešní příspěvěk by se dal nazvat "SUCHÁ NÁPOVĚDA". Až se budete věnovat bylinkaření opravdu dlouho, naučíte se VIDĚT I TO, CO JINÍ NEVIDÍ. Třeba vyschlé rostliny z minulého roku, které vám napoví co na tom místě možná i letos poroste.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.33 (12 hlasů)

za levanduli do provence videoKoukáte celý život na fotky Provence a říkáte si, jak je tam krásně. A jednoho dne dostanete ten šíleně úžasný nápad, že vemete auto a pojedete se tam podívat na ta krásná levandulová pole osobně. Pak čtvrt roku plánujete kudy kam autem a bůkujete ubytování. A ladíte, vymýšlíte, promýšlíte - abyste si to jednak co nejvíce užili a aby vás něco nepříjemně nepřekvapilo. Nu ... a je to tu. Den D (pro nás 1.7.2016) přišel. Zazvoní budík, vyčistit zuby, nasnídat, naházet kufry a jede se :) Tak nějak naše story začala ;)

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.43 (70 hlasů)

jak si bylinar a neurolog v jedne osobe poradil s vyhrezem plotenkyAsi je tu hodně z vás, kteří jste měli problémy s meziobratlovými ploténkami. Jako neurolog jsem lidi s bolestmi páteře řešil 11 let v rámci běžné denní práci na neurologickém oddělení a později hlavně při akutních ošetřeních na neurologických službách. O ploténkách jsem toho věděl hodně teoreticky. Že jde o gelovité útvary obsahující vodu, které nemají cévy a bla bla bla. Vím co je diskopatie, protruze, hernie, sekvestrace, útlak kořenu a to jak teoreticky, tak i na zobrazovacích metodách. Viděl jsem za život stovky rengenů, CT, MR ... popslal jsem stovky pacientů na neurochirugické konzilium. No a pak přišel pátek 16.2.2024 8 hodin ráno, kdy jsem v koupelně vydatněji zakašlal. Následovanlo silné jednorázové šlehnutí do pravé nohy a pak ukrutná bolest, která zpsobila můj pád na kolena. A bylo to. Výhřez disku "byl doma".

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.56 (61 hlasů)
jak posilit protivirovou imunitu zdrave vonave skoro zadarmoDostal jsem nápad jak skoro zadarmo a chutně posílit protivirovou imunitu. Máte rádi kávu? Děláte si překapávanou, presso nebo french press? Pokud je odpověď na mé otázky ano a ano :), tak čtěte dále. Můj nápad je jednoduchý. Do sypané kávy (ale prakticky by to šlo samozřejmě použít i u instantní kávy) si přidejte trošičku (zhruba na špičku nože na 1 dávku kávy, já dávám do překapávače asi 1/3 kávové lžičky) na prášek pomletého badyánu. Badyán je léčivá rostlina, která má silně protivirový účinek (není náhodou, že byl extrakt z něj součátí léku Tamiflu na chřipku). Tento nápad mne osvítil tehdy, když mne přítelkyně požádala, jestli bych na svém bylinkářském mixéru nepomlel badyán. A protože mám velmi silný mixér, samozřejmě to pro mě nebyl problém. Když jsem práškovaný badyán očichal, tak mne osvítilo a od té doby už kávu bez badyánu nepiji. Fakt je to dobrotka. Chce to vyzkoušet. Mějte se krásně a zdravě :) Všechny účinky badyáníku pravého (prostě badyánu :) ) jsou uvedené zde.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.46 (46 hlasů)

100 rad bylinkare pro zacatecniky i pokrocilePokud se někdo chce věnovat okrajově nebo naplno bylinkám, dovednosti a znalosti získává pomalu a postupně. Hodně věcí se dozvíte z knih a hodně také získáte praxí. Jako v každém oboru činnosti, tak i ve fytoterapii se člověk získá spoustu zkušeností metodou pokus-omyl. Abyste těch omylů měli co možná nejméně, můžete si přečíst těchto několik desítek rad, které jsem sepsal v únoru 2019:

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.42 (137 hlasů)

Videoherbář 147 léčivých rostlin rostoucích v ČR na území České republikyPokud se projdete po louce nebo něčí bylinkové zahradě, objevíte nový krásný svět plný tvarů a barev. Jaké rostliny můžete běžně vidět v zahrádkách bylinářů nebo na loukách, lesích a u cest je uvedeno ve videu na této stránce. Video bylo natočeno v roce 2017 a obsahuje detaily tvarů 147 léčivých rostlin.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.40 (75 hlasů)

Jak otrhat kuličky bezu černého snadno a rychle během pěti sekundHodně lidí ví, že na bezu kromě květů zpracováváme kuličky. Plodům bezu černého říkáme BEZINKY  a vyrábíme z nich bezinko-kávový likér, kompot, víno, bezinky dáváme do krupičné kaše nebo si můžeme udělat třeba tvaroh s bezinkami. No jo! Ale kdo se má s tím "drbat" a trhat ty kuličky z té větvičky. Vždyť je to tak pracné! Opak je pravdou. Ve videu je návod jak obrat kuličky bezu z větvičky během pěti sekund. V jednoduchosti je krása, že? A nezapomeňte, že bezinky jsou jedlé vždy jen po tepelné úpravě!

Číst dál...